Маємо вже третій сезон телевізійних і радіо «Новин Університету Шевченка», тому можемо поділитися досвідом як створювати студентську телерадіопрограму в межах навчального процесу. Знаємо, що деякі університети в Україні також успішно готують студентські новинні телерадіопроекти й постійно інформують про них на своїх сайтах та у соцмережах. Ми ж пропонуємо нашу концепцію студентських телерадіоновин, яку розробили в Інституті журналістики, обговорили на кафедрах, і знайомимо з нею наших друзів і партнерів з інших українських журналістських шкіл, а також запрошуємо до нашого дружного телерадіокола усіх студентів, які люблять радіо і телебачення.
Телерадіопрограма «Новини Університету Шевченка» була створена на базі Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка у 2016 році як творчо-виробничий проект, що об’єднав ініціативи студентів та викладачів двох провідних кафедр – телебачення і радіомовлення та кіно- і телемистецтва.
Інформаційна складова цієї телерадіопрограми базується на актуальних подіях з факультетів та інститутів Університету Шевченка. Студенти, які опановують журналістський фах, а саме – телевізійне і радіовиробництво, працюють над пошуком та розробкою цікавих для університетської аудиторії тем. В об’єктиві – факультетські науково-практичні конференції та семінари, лекції провідних світових науковців, творчі зустрічі, спортивні змагання, розваги та відпочинок, гуртожиток та їдальня, voxpop на важливі теми, ярмарки вакансій, програми академічної мобільності, концерти в Мистецькому салоні, факультетські конкурси та забави й багато інших хвилюючих аспектів студентського життя.
Характерною особливістю цього проекту є те, що він реалізує навчальні плани з підготовки телерадіожурналістів, телеоператорів, режисерів, сценаристів, звукорежисерів та ведучих телепрограм і радіопрограм у рамках дисциплін фаху – телерадіожурналістика, телерадіовиробництво, телерадіоменеджмент, студійний практикум, майстерність ведучого телепрограм, майстерність ведучого радіопрограм та інші. Проект вирізняється можливістю спробувати на практиці модель будь-якої професії телебачення і радіомовлення. Наприклад, майбутні ведучі телепрограм і радіопрограм самі знімають і монтують журналістські матеріали, звукорежисери, режисери та оператори охоче працюють у кадрі в телевізійних сюжетах, а майбутні журналісти сфери телебачення і радіо продюсують телерадіовиробництво, верстають випуск, зрештою самостійно здійснюють зйомки, озвучування та монтаж. Всі студенти готують тексти, записують інтерв’ю й демонструють практичні знання на навички роботи в творчій телевізійній групі (чи репортерській радіогрупі), здобуваючи не лише бали на модульних контрольних, а й професійні коментарі, дружні вподобайки, перегляди на медіаплатформі CampusRadioUkraine/СтудентTV, в соцмережах та на YouTube.
Організація і періодичність випусків телерадіопрограми «Новини Університету Шевченка» базується на основі навчальних планів кафедр, в яких передбачена низка виробничих завдань, як от: пошук і розробка теми, організація зйомки і записів, перегляд матеріалу, написання та редагування тексту, озвучування та монтаж сюжету тощо. Студенти відпрацьовують усі елементи технології телевізійного і радіовиробництва та мають нагоду рецензувати випуски програм один одного на практичних заняттях з фаху. Слід додати, що цим проектом опікуються студенти других-третіх курсів, які готують випуски за встановленим графіком, а тому змінюють один одного (група-групу) з періодичністю у два-три тижні. Також варто зазначити, що базовими складовими технологіями студентської телерадіопрограми є також відеодизайн, фотодизайн, музичний одяг, студійне оформлення та декорації (можливий рір).
Ці міркування ілюструє концепція виробництва телерадіопрограми «Новини Університету Шевченка», розроблена авторами статті. Варто зазначити, що концепцію складають окремо Положення про телепрограму і Положення про радіопрограму «Новини Університету Шевченка», яка у третьому сезоні зазнала певних змін, зважаючи на нові технології виробництва. Випуски радіопрограми, як і телепрограми, нині готуються у студіях міжкафедральної навчальної медіалабораторії Інституту журналістики у відеоверсії з розміщенням на Студент-TV, You Tube, соцмережах, партнерських сайтах, а також з аудіодублюванням на Сampus Radio Ukraine. У відеоверсії радіопрограми сюжети (репортажі, інтерв’ю тощо) готуються як аудіофотокасти (використовуються фотокамери, смартфони, інша аудіовідеотехніка).
Отже, у Положеннях зазначено, що інформаційні телепрограма й радіопрограма «Новини Університету Шевченка» зорієнтовані на висвітлення актуальних подій, які відбуваються у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Учасники проекту отримують інформацію про події в Університеті з Центру комунікацій КНУ імені Тараса Шевченка, від прес-центрів факультетів та інститутів Університету тощо, і приймають рішення про актуальність подій для випусків телепрограми. Студенти та викладачі забезпечують підготовку сюжетів для кожного конкретного випуску телепрограми і радіопрограми (формування знімальних груп (для телеверсії) і репортерських груп (для радіоверсії), організація зйомок та записів сюжетів, замовлення виїзду на зйомку (запис), монтаж сюжетів), фінальне зведення випусків телепрограми і радіопрограми, студійний запис ведучих для кожного конкретного випуску телепрограми і радіопрограми, а також участь телеоператорів і, за потреби, режисерів у зйомках сюжетів та студійному запису.
Яка студія без суфлера? Доцент Віта Гоян, телеведучі Валерій Дичаківський, Діана Кондратюк і режисер Микита Павлів.
Керівник проекту курує усі етапи виробництва проекту й сприяє промоції проекту; отримує від керівників випусків звіти про дотримання графіку виходу випусків телепрограми і радіопрограми, їхню кінцеву якість, готовність випусків до виходу в ефір на медіаплатформі Сampus Radio Ukraine/Студент-TV, оприлюднення в соцмережах, на партнерських сайтах.
Керівник випуску здійснює поточний контроль організації та проведення зйомок і записів, написання та озвучування текстів, монтажу сюжетів та підготовки монтажного плану, відповідає за терміни подачі матеріалів до програми; вводить підготовку й реалізацію випуску як практичний сегмент фахової дисципліни та прописує у навчальній програмі параметри оцінки роботи студента згідно з навчальним планом дисципліни; призначає випускового редактора випуску, формує знімальні групи (журналіст та оператор для телеверсії) та репортерські групи (для радіоверсії), а також відповідальних за монтаж аудіовідеосюжетів; планує випуск зі зазначенням дати, часу зйомок і монтажу та повідомляє керівнику проекту; подає на кафедру телебачення і радіомовлення графік зйомок сюжетів знімальних груп не пізніше, ніж за 3 (три) дні до першого запланованого виїзду.
Знімальні групи (для телепрограми) і репортерські групи (для радіопрограми) узгоджують із керівником випуску та випусковим редактором необхідні деталі щодо зйомки та запису, подають заявку на отримання камери (додаткового обладнання – штатив, мікрофони, акумулятор, накамерне світло (за потребою) не пізніше, ніж за 2 (два) дні до виїзду на зйомку; несуть відповідальність за цілісність та робочий стан камери та додаткового обладнання; вчасно отримують і повертають камери (камери видаються і повертаються у робочі дні з 9.00 до 18.30. Якщо зйомка запланована на час до 9.00 ранку, то камера видається в переддень до 18.30. Якщо зйомка закінчується після 18.30, то камера повертаються не пізніше наступного дня до 11.00); перевіряють перед виїздом на зйомку цілісність, робочий стан і комплектність знімального та додаткового обладнання, зарядку акумулятора; після повернення камер та додаткового обладнання звітують про їхній робочий стан, цілісність та комплектність; відповідають за якість відзнятого телевізійного матеріалу, роздруковують сценарій сюжету, (де вказують назву, авторів сюжету, титри до синхронів) і передають сценарій випусковому редактору.
Випусковий редактор стежить за дотриманням графіку виробництва, якістю монтажу та озвучування сюжетів; завантажує до комп’ютера змонтовані сюжети у теку «Новини Університету Шевченка», далі – у теку з прізвищем керівника випуску, створює теку з номером випуску і завантажує усі необхідні матеріали; формує мікрофонну папку випуску (монтажний план, тексти сценаріїв) та підшиває матеріали до теки «Новини Університету Шевченка» не пізніше, ніж за 2 доби до запису ведучих у студії, завантажує до комп’ютера папку з готовими титрами (відповідального за титри обирає знімальна чи репортерська група) та файл-документ із повним переліком осіб для фінальних титрів програми; знайомить ведучих програми з особливостями випуску (черговість і тематика сюжетів, коректність відтворення та наголоси в прізвищах авторів сюжетів тощо), бере участь у студійному записі; бере участь у фінальному монтажі та зведенні випуску.
Монтаж сюжетів здійснюється у професійних програмах аудіовідеомонтажу. Змонтовані сюжети завантажуються у теку «Новини Університету Шевченка» у вихідних форматах МР4 з кодеком H.264 або MPEG2 (для телепрограми і радіопрограми). Звуковий ряд радіопрограм у форматі mp3 також готується для онлайн-потоку Campus Radio Ukraine.
Ведучі випуску отримують від випускового редактора монтажний план і роздруковані сценарії кожного сюжету випуску, за потреби – й відеоматеріали (для телепрограми) й фотоматеріали (для радіопрограми); самостійно готують підводки до сюжетів, озвучують анонс до програми (за потребою), відповідають за візуально-вербальну якість студійного запису.
Проект «Телепрограма «Новини Університету Шевченка» тісно співпрацює з аналогічним радіопроектом в Інституті журналістики: обмін інформацією, спільний виїзд груп для підготовки телесюжету і радіоматеріалу, загальне сприяння у реалізації проектів.
У Положеннях про телепрограму і радіопрограму також наголошується на вимогах щодо титрування сюжетів і матеріалів, схемі прийняття сюжетів до ефіру, причинах, які можуть вплинути на відмову в трансляції того чи іншого телевізійного чи радіоматеріалу.
Отже, досвід провадження цього екранного проекту корисний для студентів з огляду на можливість реалізувати власні професійні амбіції. Особливо це стосується майбутніх ведучих телепрограм та радіопрограм, які під час виробничої практики на телеканалах чи радіостанціях у кращому разі працюють як репортери чи асистенти журналістів. Також практика роботи у творчих групах вчить майбутніх журналістів, телеоператорів, режисерів, сценаристів, звукорежисерів працювати в команді.
Матеріал підготували: Олесь ГОЯН, завідувач кафедри телебачення і радіомовлення Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор філологічних наук, професор; Віта ГОЯН, завідувач кафедри кіно- і телемистецтва Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор наук із соціальних комунікацій, доцент, член Спілки журналістів України